Pálení laserem na čepelky z uhlíkaté oceli

Představení zadavatele

Czech Blades s.r.o. představuje více než 60 let tradice výroby kvalitních holicích a průmyslových žiletek. Společnost s ryze českým kapitálem je předním světovým producentem čepelek z uhlíkaté oceli a navazuje na vysoké standardy předchozích vlastníků Astra Diu a Gillette.

Požadavek zákazníka

Dodání ink-jetového nebo laserového zařízení pro bezkontaktní popis/značení uhlíkové čepelky. Potřebujeme tisknout text / logo v dobré kvalitě a zrychlit proces značení až na 15m/min.

Stav před dodáním našeho řešení

původní stav

Značení čepelek pomocí chemického procesu „leptání kyselinou“.
Nevýhodu stávajícího popisování  byla především špatná kvalita potisku a  komplikované nastavování v případě změny typu čepelky. 

Problémy při zpracování

Tloušťka čepelek.
Nejtenčí čepelky o tloušťce 0,08 mm měly tendenci se při testování laseru vlnit.
Řešením bylo velmi přesné vyladění parametrů laseru a dokonalé navádění planžet do prostoru pálení.  Fixování a přesnost planžety pod laserovou hlavu jsme docílili pomocí naváděcích rolen z odolného tvrdého materiálu, aby je čepelky nevydřely a zároveň, aby nebyly čepelky porušeny.

Variabilita tvarů a otvorů v produktu.
Teoretické řešení s použitím jediného čidla a časovačů by nebylo spolehlivé při pomalejším rozběhu a doběhu produktu. Při počítání otvorů by použité zařízení mohlo způsobit problémy při náhodném probliku, a tím by se celý tisk posunul do nesprávného místa. Nejvhodnějším řešení našeho IT programátora, bylo použití 3 optických čidel, které jsou autokolimační na odrazku, tzn. jejich paprsek má velmi úzký kruhový profil a projde i malý otvorem.

Zpracování řešení

Linx FSL50

 

 

V první fázi se po přivezení vzorků od zákazníka odzkoušely různé technologie ze showroomu BP, abychom vytypovali vhodné zařízení pro značení. Mezi prvními testovanými stroji byla ink-jet tiskárna. Bohužel se inkoust při dalším procesu broušení mechanicky mazal, technologie inkjet tedy nebyla možná.

Jako nejvhodnější řešení byl nakonec zvolen vláknový laser Linx FSL50 o výkonu 50W (předsta Po vyladění, odzkoušení laseru přímo ve výrobní lince a odsouhlasení kvality potisku zákazníkem se mohlo přistoupit k realizaci projektu.

 

 

 

Hotovo, předáváme!

Zkouška proběhla při rychlosti 17m/min při zachování kvality potisku. Laserové zařízení jsme implementovali na výstupu z kalicí pece. Laserová stanice splňovala veškeré parametry zadání a tak se mohl spustit ostrý provoz. Za 6 týdnů od objednávky se tedy mohli v  Czech Blades radovat z rychlejšího a kvalitnějšího tisku.

 Linx FSL50_v projektu