Co všechno umí inkousty v potravinářství?

Všichni to známe – na konci dne jsme hladoví, spěcháme do supermarketu a vybíráme něco k snědku. Každý den se miliony zákazníků můžou jen letmým pohledem na datum minimální trvanlivosti ujistit, že je potravina čerstvá a bezpečná. 

Přemýšleli jste ale, kolik výzkumu a testování bylo zapotřebí pro vývoj inkoustu, který tyto informace spolehlivě zobrazí na obalech potravin? A co dalšího inkousty v potravinářství umí?

Linx ink

Pozor na platnou legislativu

Patříte mezi výrobce potravin? Pak je dobré, abyste se orientovali v různých inkoustech využívaných v potravinářství. A to jak z hlediska kvality, spolehlivosti, tak rozpočtu. Samozřejmě nejde jen o datum trvanlivosti – na potravinářském výrobku musí být ze zákona i další údaje. Velmi důležitá je šarže sloužící k identifikaci a vysledování produktů, aby mohly být v případě potřeby staženy z oběhu.

Pokud značení potravinářských výrobků neodpovídá standardům a platné legislativě, hrozí výrobcům vysoké pokuty.

Kvalita a možnosti využití inkoustů Linx

Linx patří mezi přední výrobce průmyslových tiskáren pro potravinářský průmysl. A s tím jde ruku v ruce vývoj kvalitních inkoustů. Každá dávka inkoustu Linx je testována podle nejvyšších specifikací v souladu s normou ISO 9001.

Neexistuje jeden univerzální inkoust, který by byl použitelný pro veškerý potisk v potravinářství. Proto Linx nabízí širokou škálu inkoustů. Včetně těch, které jsou vhodné pro tisk na samotné potraviny, jako jsou vejce a sýry. Existují také speciální inkousty pro značení na různé obalové materiály – od papírových štítků a lepenek, až po plastové obaly a lahve. Ať se jedná o jakýkoliv materiál, vždy dosáhnete vysoce kvalitního výsledku a 100% čitelnosti.

Linx ink

Inkousty pro náročné prostředí

Inkousty Linx jsou odolné vůči vyblednutí, rychle schnou a disponují certifikací pro potravinářský průmysl. Poradit si musí ale také v náročném prostředí, proto má Linx v nabídce například:

  • inkousty vhodné na polyethylenové a jiné plastové nádoby, kde je klíčová přilnavost,
  • inkousty pro retortní procesy odolávající vlhkosti a vysoké teplotě – ideální pro kódování na plechovky a retorty sáčků, kde se obsah po kódování vaří v obalu,
  • termochromické inkousty, které změní barvu při vystavení vlhkému teplu, což funguje jako vizuální indikátor, že produkty prošly procesem sterilizace,
  • inkousty odolné vůči alkoholu, protože s ohledem na rostoucí nároky na hygienu se více používají čisticí prostředky na bázi alkoholu,
  • inkousty odolávající teplotám až do 200 °C,
  • inkousty, které efektivně tisknou přes tenkou vrstvu oleje či mastnoty na plasty, kovy, sklo a voskované povrchy.

K dispozici je rovněž černý inkoust na bázi alkoholu takřka bez zápachu s dobrou přilnavostí k řadě podkladů, včetně většiny plastů. Tento inkoust neobsahuje ketony a chrom, proto splňuje požadavky USDA pro kontakt s masem a drůbeží. Aby společnost Linx splnila své cíle v oblasti životního prostředí, produkuje také řadu ekologických inkoustů.

linx ink

Inkousty Linx splňují požadavky potravinářského průmyslu

Díky široké nabídce speciálních inkoustů Linx certifikovaných pro kontinuální inkjet tiskárny si můžete být jisti, že vaše značení 100% splní legislativní požadavky potravinářského průmyslu. Rádi vám poradíme, jaký inkoust se hodí právě pro vaše podnikání.