Integrace nových tiskáren do stávajících výrobních systémů

Požadavků na integrace tiskáren do stávajících systémů ze strany našich zákazníků neustále přibývá. Povědomí o možnostech propojení a komunikací mezi různými zařízeními roste. Zákazník, který přesně ví, co by od tiskárny potřeboval, s jakým systémem a jakým způsobem ji propojit a jak do ní posílat data, dnes již není výjimkou. 

Na rostoucí požadavky reagují jak samotní výrobci průmyslových tiskáren, tak jejich distributoři, včetně nás. V současné době můžeme nabídnout několik základních možností a postupů, jak tiskárny do výrobních systémů zákazníka integrovat. V některých případech plně postačuje využít komunikační možnosti samotných tiskáren. 

Dobrým příkladem může být nový komunikační protokol QuickSwitch Plus od anglického výrobce CIJ tiskáren Linx. Ten je v tiskárně automaticky dostupný od verze firmwaru 5. 3. 1 a významně rozšiřuje možnosti původního protokolu QuickSwitch, který měl pouze dvě, navíc vzájemně neslučitelné, funkce. Nový protokol umožňuje na základě příchozích dat (po RS232 nebo ethernetu) zvolit odpovídající zprávu do tisku, vyplnit variabilní pole, nastavit offsety u dat (např. spotřeby), umožňuje změnu zpoždění tisku, orientace zprávy apod. To vše na základě jediné události, kterou může být např. načtení Datamatrix kódu čtečkou, připojenou přímo na port tiskárny. 

Výše uvedené řešení nevyžaduje žádný dodatečný software a hardware. Častější jsou však případy, kdy jsou z různých důvodů potřeba. Jedním z nich může být nutnost získávání tiskových dat z SQL databáze. V tom případě můžeme nabídnout některý vhodný software specializované firmy, nebo na míru ušít vlastní, který by přesně splňoval požadavky na funkcionalitu. Výsledkem může být jak standardní program (.exe) běžící na různých verzích OS Windows, tak program pro moderní platformu.NET.

Někdy se může jako nejvhodnější jevit HTML aplikace spustitelná v jakémkoliv standardním prohlížeči webu. Statisticky je u více než poloviny integrací nejvhodnějším řešením použití programovatelného automatu (PLC). Preferujeme zn. Unitronics, ovšem je k dispozici i jiný výrobce, například Siemens.

PLC jsou typicky vhodné na projekty, kde je vyžadováno nepřetržité fungování 7 dní v týdnu a stabilní komunikace. Integrované digitální vstupy a výstupy lze pak výhodně použít pro binární komunikaci s výrobní linkou (například zastavení linky, alarm, konec výroby apod.).

Vyvíjíme vlastní software BSoft®

Příkladem vlastního softwarového řešení BOTTLING PRINTING pro tiskárny Linx CIJ je program BSoft®, který je napsán přímo pomocí funkcí prostředí Windows API a tedy spustitelný na různých (i starších) verzích OS Windows, bez nutnosti dohrávání knihoven apod. BSoft® je primárně určen pro pohodlné vytváření, editace a zálohy zpráv. Umožňuje integraci a ovládání v podstatě neomezeného množství tiskáren Linx CIJ 4900, 5900, 7300 a 7900. S tiskárnami komunikuje volitelně po RS232 nebo ethernetu. Obsahuje přehlednou nápovědu ve formě HTML stránek a možnost vytvoření uživatelských účtů s nastavením přístupových práv k jednotlivým funkcím programu.

Vedle češtiny je kompletně přeložen i do angličtiny a němčiny. V současné době existuje kromě základní verze tohoto programu pět dalších, které byly různě modifikovány a přizpůsobeny na specifické požadavky konkrétních zákazníků.

Jan Melichar, BOTTLING PRINTING s.r.o.