Nápoje v sáčcích: jaké jsou benefity těchto balení pro výrobce?

Balení nápojů do sáčkůJeden z nejvíce rostoucích trendů v balení nápojů jsou sáčky, které zaznamenaly významný nárůst v posledních 5 letech, a to v řadě klíčových trhů po celém světě. Je mnoho důvodů tohoto růstu včetně citelných výhod pro spotřebitele. Jaké jsou, ale benefity pro výrobce, kteří je balí? To si přiblížíme v tomto článku.
 

Rostoucí poptávka po sáčcích na nápoje

Výrobci nápojů a obalů po celém světě zvyšují svoji poptávku po sáčcích na nápoje, a to pro řadu svých produktů, včetně minerálních vod, nesycených limonád a vína. Pro některé typy nápojů jsou v současné době omezení z hlediska bezpečného uchování v sáčcích, jedná se zejména o sycené limonády. Nová použití se však nacházejí neustále – například v posledních 4 letech vzrostl prodej mixovaných koktejlů v sáčcích z nuly na 300 milionů kusů ročně. Celosvětově se očekává nárůst poptávky po sáčcích na nápoje o 6.2% každoročně. Do roku 2018 je to objem v hodnotě 37.3 miliardy dolarů. Tato data přinesl výzkum společnosti Freedonia Group. Takovýto růst se očekává zejména v západní Evropě, USA. Nicméně největší nárůst se očekává v Číně a rozvojových zemích. To znamená, že zde jsou i velké vývozní příležitosti pro mnoho exportních značek.

Jaké jsou skutečné důvody tohoto růstu? Hlavním důvodem je vnímaná hodnota pro zákazníka. Společnost Freedonia Group říká, že spotřebitelné preferují estetiku sáčků a detaily, které nenajdou na jiných typech nápojových obalů.

Jaká je přidaná hodnota těchto balení pro výrobce?

Je potřeba zdůraznit výhody pro výrobce nápojů a balení. Tyto obaly váží neporovnatelně méně než klasické balení (láhev, plechovka), postačí méně materiálu pro uchování stejného obsahu. Hlavním benefitem jsou však nižší přepravní náklady a to díky nižší hmotnosti a možnosti přepravit více kusů ve stejném prostoru.

Spotřebitelé dnes více než kdy jindy dbají na dopad produktů na životní prostředí. Sáčky jsou šetrnější k životnímu prostředí a tak lze i tento aspekt využít v rámci strategie společenské odpovědnosti, a tím se odlišit od konkurence.

Místo standardních představ o obalech nápojů, můžou nyní výrobci ušít svá balení přesně na míru – tvar, styl, design, a to s kvalitním potiskem na obal kapes. Rozdíl v používání je i na prodejní ploše v merchandisingu. Láhve musí být všeobecně vystaveny v regálech, nýbrž sáčky můžou být různě zavěšeny. Tím umožňují lepší oční kontakt na prodejní ploše a vyšší pravděpodobnost prodeje nápoje.

Bude Vaše průmyslová tiskárna fungovat u značení sáčků?

V současné době můžou být sáčky vyrobeny z flexibilního PVdC (polyvinyliden chlorid) nebo EVOH (Etylen vinyl alkohol). Obě varianty jsou levným řešením. Během toho, jak trh s kapsami roste, očekávají se různá vylepšení v substrátech. Například, v současnosti nemohou být sycené limonády uchovávány v sáčcích z důvodu uvolňování plynů. Dále nemohou být používány pro horké nápoje, nicméně s očekávanými úpravami ani tato varianta nebude problém.

Výsledkem těchto změn je, že pokud se budete zajímat o sáčky na nápoje, je nezbytné se ujistit, že Vaše průmyslová tiskárna se umí přizpůsobit i pokroku ve vývoji materiálů. Jste si jisti, že Vaše tiskárna bude fungovat efektivně i když se tyto materiály změní?

Bezkontaktní tiskárna, jakou je kontinuální ink jet tiskárna, je nejlepším řešením na značení sáčků, protože je schopna zvládnout rychlost Vaší linky a potisk různých velikostí obalů. Pokud Vaše společnost balí více variant produktů, můžete profitovat z řešení, které zajistí značení několik různých obalových materiálů bez smazávání potisku během výroby nebo po ní. Použití správného inkoustu zde hraje důležitou roli. Hlavním důvodem je zachování potisku na produktu. Černý LINX PE inkoust 1130 pro CIJ tiskárny je pro tato řešení vhodný.

Alternativní bezkontaktní řešení je laserová technologie, která je schopná značit na většinu plastových materiálů. Z ekonomických důvodů je laserové značení výbornou volbou, protože nepoužívá žádný spotřební materiál, a tím se výrazně sníží provozní náklady na značení.

Shrnutí

Sáčky na nápoje jsou rychle rostoucí trend v nápojovém průmyslu s řadou výhod pro spotřebitele i výrobce. Pokud však máte zájem o implementování tohoto nového balení, ujistěte se, že Vaše průmyslové značení je vhodné pro efektivní provoz v rámci nových podmínek.


ZDROJ: volný překlad ze stránek dodavatele LINX.