Michael Maurer: Technologii laseru se věnuji 11 let

Michael se u nás věnuje dceřiné divizi Bottling Printing, Žlutým laserům, kde působí jako technická podpora týmu a zároveň komunikuje se zákazníky. V rozhovoru se dozvíte, jak začal s lasery, kdy přišel k Bottling Printing a na čem si při práci pro Žluté lasery nejvíce zakládá.

Máš za sebou dlouholetou praxi s lasery. Kolik let se jim už věnuješ a u jakého typu stroje jsi začal?


Začal jsem původně u CNC plazmových strojů v roce 2006 a s technologií vláknových laserů od roku 2008, kdy mne oslovil český výrobce, zda bych nechtěl prodávat jejich vláknové lasery. Můžu tedy říci, že této technologii laseru se věnuji už 11 let.

Lasery jsi prodával pod vlastní společností. Jakým konkrétním typům strojů a službám ses věnoval?


Svou společnost BT Bear Tronic s.r.o. jsem založil v roce 2004 po dohodě s výrobcem lineární techniky HIWIN s.r.o. Brno. Podílel jsem s tehdy na vývoji, konstrukci a výběru technologií na zákaznickém prototypu CNC vláknového laseru FreiCut. Výroba tohoto stroje byla ukončena v roce 2018, jelikož se partner HIWIN, vzhledem k nákladům na vývoj laserů, rozhodl věnovat pouze prodeji lineární techniky.


Vzhledem k 10 letům zkušeností v této oblasti jsem chtěl pokračovat v prodeji CNC laserů i nadále a rozhodl jsem se hledat nového partnera. Po ročním úsilí se mi podařilo díky navázání spolupráce s výrobcem laserů Farley-Laserlab, prodat první laser zákazníkovi v Opavě – Hornoslezské společnosti s.r.o. Zde jsem potkal výkonného ředitele Bottling Printing, Kamila Suchánka. Netrvalo to dlouho a začali jsme budovat novou divizi.

 Michael Maurer

Tento rok jsme tě přivítali ve Žlutých laserech, dceřiné divizi Bottling Printing, jaká je zde tvoje role?


Ve společnosti Žluté lasery jsem začal na pozici obchodně – technický manažer pracovat v květnu minulého roku. Věnuji se zde prodeji a technickému návrhů řešení zákaznických aplikací strojů, podpoře servisu a optimalizaci školení obsluhy a programátorů.

Spolupráce s klientem nemusí znamenat jen dodání samotného laseru. Jaké další služby mu můžeme nabídnout?


Služby začínají ještě před prodejem, a to návrhem pracoviště dle požadavků zákazníka. Navrhneme technické řešení samotného stroje a jeho klíčových komponent, příslušenství či automatizace.


Právě v rámci automatizace máme široké technické zázemí a jsme schopni docílit vysoké produktivity pracoviště. Díky tomu může zákazník dosáhnout na větší kapacitu výroby, což je samozřejmě zajímavé z hlediska ekonomických příležitostí.


Po instalaci poskytujeme servis a technickou podporu. Tu jsme poskytujeme i ve formě vzdáleného přístupu, kdy jsme schopni zasáhnout a rychle vyřešit situaci. Na podporu a servis klademe velký důraz, stejně jako na dostupnost náhradních a spotřebních dílů.

Co následuje bezprostředně po zprovoznění pracoviště u zákazníka?


Když je pracoviště kompletně připravené, přichází na řadu zaškolení obsluhy a programátorů s cílem poskytnout co nejrychlejší náběh strojů na plánovaný 100% výrobní cyklus. Nepodceňujeme ani BOZP. Dodavatelský bezpečnostní audit provádíme za účasti BOZP technika přímo u zákazníka.

Mohl bys zmínit příklady spoluprací se zákazníky, které by mohly být zajímavé pro naše čtenáře?


Hornoslezské společnosti s.r.o. Opava, která vyrábí zařízení pro cementárny, elektrárny nebo ocelové konstrukce, jsme například pomohli vyřešit požadavek, která se týkal obrábění L a U profilů. Realizovali jsme tam implementaci stroje a to včetně upgrade řídícího systému pro řezání ve 4. ose.


Dalším příkladem může být třeba kovovýroba Malár s.r.o. Břeclav, kam jsme dodával vláknový řezací stroj MARVEL o výkonu 4 kW. Pracoviště jsme na přání zákazníka vybavili i o kompresorovou stanici, kterou může využít i na řezání vzduchem.