Automobilové

Značení a kódování dílů v automobilovém průmyslu

S moderními vozidly, které obsahují tisíce jednotlivých komponentů, z nichž každý může potřebovat svůj specifický kód, je klíčové, důvěra v značení bezproblémovou technologií.

Žádná aplikace není stejná. Při značení jsou potřebné trvanlivé, jasné a přesné kódy z následujících důvodů - pro sledování dílů během procesu montáže, pro řízení skladu, proti padělání nebo pro další použití ze strany zákazníků.

Přímé značení dílů, zejména s použitím 2D kódů, se mohou spojit s využitím kamerových systémů, aby byl proces sledovatelnosti co nejplynulejší. Náklady na výrobce vozidel, kteří se mají vypořádat s následky vadného dílu, mohou být obrovské. Je potřeba zohlednit nejen náklady na výměnu vadných dílů, ale i případné pokuty, ztrátu hodnoty akcií a poškození dobrého jména.


Spolehlivost tiskáren

Prostředí, ve kterém se značí, může být náročné. Změna teploty v kombinaci s vodou a uhelným prachem může mít vliv na spolehlivost jakékoliv technologie pro značení dílů, což je důvod, proč nabízíme na svých laserových a CIJ technologiích až IP65 krytí z nerezové oceli. To vše pro zajištění minimálních prostojů na vaší výrobní lince.

Jednoduché uživatelské rozhraní v kombinaci s funkcemi, jako je automatické výběr zpráv a vzdálený monitoring, umožňuje vytváření zpráv, jejich editaci a výběr rychle a jednoduše. Tímto se snižuje riziko chybných kódů.


Dosledovatelnost dílů

Speciální Linx inkousty pro CIJ tiskárny vydrží i ty nejtvrdší výrobní podmínky - odolnost vůči teplu, prachu nebo oleji může přinést delší životnost kódu. Pigmentované inkousty nabízejí vynikající viditelnost a trvanlivost kódu až ke konečnému uživateli.

Pro vnitřní sledovatelnost je k dispozici řada diskrétních a odstranitelných CIJ inkoustů.

Laserové kódovací značení se v současné době používá v celém automobilovém průmyslu. S nejširším rozsahem konfigurací může zajistit extrémně spolehlivé a trvalé kódy na širokou škálu materiálů, při vysokých rychlostech linky, včetně pryže a plastů. 2D kódy potřebné pro automobilový průmysl jsou účinně zajišťovány laserovými kódovacími zařízeními.


Primární značení kontinuální ink jet (CIJ) tiskárnou

CIJ je snad nejvíce nákladově efektivní volbou pro značení a kódování - pneumatik, náhradních dílů, trubek, hadic a dalších automobilových komponentů. Udržuje si důležitou pozici, protože dokáže tisknout na téměř jakýkoliv materiál. K dispozici je široká škála barev včetně barevných inkoustů pro zajištění dobré čitelnosti na libovolném barevném substrátu. Dále pak i mnoho dalších inkoustů, jako je UV - viditelný inkoust nebo inkoust rozpustitelný ve vodě a další druhy určené pro vnitřní dosledovatelnost.

Pro aplikaci kódů pouze 1,1 mm vysokých, například na elektrické komponenty, se doporučuje tiskárna s krytím IP55 a specializovaný inkoust, který je odolný vůči alkoholu a má vynikající přilnavost ke keramice, kovům a široké škále plastů.

Pokud je přítomen ve výrobním prostředí prach, pak doporučujeme zvolit tiskárnu s vyšším IP krytím. Takovou je například tiskárna vyšší řady Linx, která je dodávána s IP65.


Inkousty pro automobilový průmysl

K dispozici jsou různé barevné inkousty – od bílé, šedé, žluté přes červenou a modrou. Tyto inkousty obsahují určité množství pigmentu a vyznačují se dobrou tolerancí na teplo, odolností proti vyblednutí a vůči rozpouštědlům. Pro automobilový průmysl byly vyvinuty speciální inkousty, jako například Black UV- tvrditelný inkoust - tento inkoust je zvláště odolný vůči rozpouštědlu a broušení. Tyto prvky a procesy jsou často používány v technologických aplikacích automobilového průmyslu.


Značení automobilových dílů laserem

Laser je zvláště efektivní ve značení 2D kódů běžně vyžadovaných pro sledovatelnost v automobilovém odvětví. Laserové značení je také vhodné při vysokých rychlostech linky a poskytuje permanentnost kódu na široké škále materiálů, včetně pryže a plastů. Například pro kódování na pryžových obloženích dveří nebo stěračích čelního skla.

Tato technologie nevyžaduje žádný spotřební materiál, není tedy potřeba doby schnutí, tím je riziko rozmazávání kódu eliminováno a umožňuje tedy přesné, rychlé a bezchybné kódování. Naše laserové technologie značení jsou zvláště atraktivní vzhledem k jejich nízkým prostojům, vysokorychlostním schopnostem a dlouhé životnosti trubice. To vše z důvodu, aby jejich dlouhodobé náklady byli co nejnižší.


Značení sekundárních balení

Kromě automobilových součástek, průmysl často vyžaduje kódování a značení i pro jiné účely. Takovým příkladem jsou balení komponentů včetně kartonových krabic. Tyto vnější obaly obvykle vyžadují text a grafiku, které jsou snadno viditelné. Tiskárny velkých znaků poskytují lepší rozlišení tisku a jsou snadno nastavitelné a přizpůsobitelné, nabízí cenově efektivní alternativu k předtištěným krabicím nebo štítkům.
 

Používané materiály v odvětví

 • plast
 • kov
 • sklo
 • dřevo

Využitelné technologie v automobilovém odvětví

 • Kontinuální ink jet
 • Laser
 • Termotransfer
 • Velké znaky - vysoké rozlišení
 • Velké znaky  - drop on demand
 • HP / LX tiskárny
 • Aplikátory etiket
 • Stolní tiskárny etike