Značení a kódování na papír a karton

Nejčastější typy papírových materiálů, které jsou předmětem označování a kódování, jsou karton (krabice), samolepicí etikety aštítky nebo vinné a pivní etikety. Charakteristické vlastnosti jednotlivých papírových materiálů jsou savost, hořlavost - pro kódování a potisk znaků na savý nebo lakovaný papír a karton je potřeba se dobře připravit. Na tyto vlastnosti je potřeba myslet při volbě vhodné technologie pro kódování na papír nebo karton. Existuje celé barevné spektrum lakovaných papírů a kartónů, které mají také vliv na výběr technologie a inkoustu.


Jaké jsou nejpoužívanější technologie po potisk na papír, karton nebo krabice

  • Kontinuální ink jet (CIJ) – s pořízením této technologie se pojí výhody v podobě levných pořizovacích nákladů a snadného tisku. Na druhé straně jsou s ním spojena rizika ve formě možného setření potisku během výrobního procesu.
  • Laser – výhody této technologie spočívají v trvanlivosti kódu, který vzniká z odpálení barevné plochy. 
  • Aplikace etiket – nespornou výhodou je 100% čitelnost kódovaných zpráv 
  • Impuls jet – tisk velké plochy – využívá se zejména na potisk sekundárních obalů z kartonu. Výhodou je, že tato technologie nahrazuje aplikaci běžných etiket a tiskne přímo na plochu obalu.


V jakém průmyslu se značení na papírové materiály využívá nejčastěji

  • Balení potravin
  • Balení všech různých produktů
  • Tisk na samolepicí etikety


Nejčastější problémy při značení na papírové materiály

  • Možnost rozmočení povrchu papíru a s tým spojena nečitelnost kódu - jak zabezpečit, aby ostal suchý?
  • Lakované povrchy nemají dobrou přilnavost inkoustu na olejové bázi - zvolit jinou povrchovou úpravu nebo použity inkoust?

Chcete vědět, jak tyhle a další problémy řešíme? Požádejte nás o dobrou radu.

Špičkový CO2 laser tiskne víceřádkové texty, kódy i loga v jedné zprávě - včetně QR kódů nebo DotCodes. Má minimální provozní náklady a váží jen 12,5 kg.

Technologie: Laserové značení
Výrobce: Linx

Nejrychlejší 10 W CO2 laser ve své třídě, který dokáže vyznačit grafiku či jiný kód do velikosti 41 x 60 cm. Značí rychlostí až 15 m/s.

Technologie: Laserové značení
Výrobce: Linx

Největší značicí plocha ve své třídě. 30W Laser Linx CSL30 vytváří ostré kódy v rychlých linkách a dokonce i na tvrdé materiály, jako je sklo a kaučuk. Je navržen tak, aby vyhovoval vašim požadavkům na kódování - zvýšíte produkční rychlost, složitost kódu nebo typy materiálů - bez nutnosti kupování nového stroje.

Technologie: Laserové značení
Výrobce: Linx