Značení a kódování na plast

Nejčastější typy plastových materiálů, které jsou předmětem označování a kódování, jsou polypropylén (PP), dále HDPE, LDPE, PE aPET


Jaké jsou úskalí a rizika při značení na plastové materiály

Plastové výrobky se mají tendenci tavit při laserovém pálení CO2. Navíc mají charakteristický zápach, který je nutno eliminovat odsáváním. U značení na plast vláknovým nebo diodovým laserem musí tento plast obsahovat barvící příměs, která se laserovým paprskem zabarví. Při použití ink jet technologie pro potisk znaků na plast je nutné otestovat otěruvzdornost respektive přilnavost na povrchový substrát.

 

Jaké jsou nejpoužívanější technologie pro potisk na plastové materiály

  • Kontinuální ink jet (CIJ) – s pořízením této technologie se pojí výhody v podobě levných pořizovacích nákladů a snadného tisku. Na druhé straně jsou s ním spojena rizika ve formě možného setření potisku během výrobního procesu.
  • Laser CO2 – výhody této technologie spočívají v trvanlivosti kódu a vypálených znaků. Nevýhodou je, že tisk není většinou kontrastní, což u plastových materiálů není většinou požadováno
  • Laser vláknový/diodový – výhodou této laserové technologie je, že vypálený kód je oproti CO2 laserům navíc kontrastní a také je trvanlivý. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady
  • Aplikace etiket – nespornou výhodou je 100% čitelnost kódovaných zpráv 

 

V jakém průmyslu se značení na plastové materiály využívá nejčastěji

 

Nejčastější problémy při značení na plastové materiály

  • Otěr inkoustu při značení ink jet tiskárnami - jak tomu zabránit?
  • Nedostatek barvicí směsi při značení laserem - jak zvolit správný materiál?
  • Nedostatečný kontrast při značení CO2 laserem - jak vyřešit problém s kontrastem?

Chcete vědět, jak tyhle a další problémy řešíme? Požádejte nás o dobrou radu.

Špičkový CO2 laser tiskne víceřádkové texty, kódy i loga v jedné zprávě - včetně QR kódů nebo DotCodes. Má minimální provozní náklady a váží jen 12,5 kg.

Technologie: Laserové značení
Výrobce: Linx

Nejrychlejší 10 W CO2 laser ve své třídě, který dokáže vyznačit grafiku či jiný kód do velikosti 41 x 60 cm. Značí rychlostí až 15 m/s.

Technologie: Laserové značení
Výrobce: Linx

Největší značicí plocha ve své třídě. 30W Laser Linx CSL30 vytváří ostré kódy v rychlých linkách a dokonce i na tvrdé materiály, jako je sklo a kaučuk. Je navržen tak, aby vyhovoval vašim požadavkům na kódování - zvýšíte produkční rychlost, složitost kódu nebo typy materiálů - bez nutnosti kupování nového stroje.

Technologie: Laserové značení
Výrobce: Linx